Tartalomjegyzék
TŰZJELZŐ KARBANTARTÁS
Tűzjelző karbantartás, felülvizsgálat, hibaelhárítás, hatóságilag kötelezett és önkéntesen vállalt rendszerek esetében egyaránt.
TŰZJELZŐ KARBANTARTÁS ÉS FELÜLVIZSGÁLAT
A tűzjelző rendszer működőképességet évente felül kell vizsgálni, hogy éles helyzetben megfelelően lássa le feladatát, és minimalizáljuk a téves jelzéseket, hiszen egy teljes tűzoltó kivonulás bizony elég költséges mutatvány. Tűzjelző berendezés felülvizsgálatát, javítását, karbantartását a 32/1997. (V. 9.) BM rendelet szerint, csakis érvényes tűzvédelmi szakvizsgával rendelkező személy végezheti. Minden felülvizsgálatot és karbantartást a tűzjelzőrendszer üzemeltetési naplóban kell vezetni.
Külön jogszabály rendelkezik, arról, hogy hova kötelező tűzjelzőt felszereltetni, pl: nagy áruházak, bevásárlóközpontok, pénzintézetek, természetesen önkéntes alapon is telepíthető tűzjelző rendszer, , ám ugyanúgy, szabályszerűen kell kivitelezni, és működéséről napi tűznaplót kell vezetni, és a megfelelő oktatásban kell részesülni a kinevezett tűzvédelmi felelősnek.
FÜST ÉS HŐÉRZÉKELŐK KARBANTARTÁSA
A tűzjelző rendszer maximális megbízhatósága, a rendszer műszaki állapotától függ, az egész rendszert alkotó érzékelőkből, jeladókból, hang és fényjelzőktől, illetve a hibátlan átjelzéstől. A tűzjelzőrendszerek leggyengébb pontjai a hibás érzékelők, illetve a koszos és elöregedett érzékelők, bár a tűzjelző rendszereket nagyjából húsz évre tervezik, azért gondolhatjuk, hogy sajnos az érzékelők nem bírják ki húsz évig, illetve nagy ritkán, hiszen a év minden napján, a nap huszonnégy órájában működésben vannak, a füstérzékelők elektronikája, illetve az optikai jeladói az évek során elgyengülhetnek, és nem generálnak riasztást, illetve pont ellenkezőleg, egyfolytában téves jelzést generálnak, legyünk őszinték egyik sem jó érzés.
MIT TAKAR EGY FÉL ÉVES TŰZJELZŐ KARBANTARTÁS?
- megfelelő tűzjelző oktatás megtartása
- üzemeltetési napló ellenőrzése, történt-e bármilyen változás
- bármilyen technológiai változás esetén, javaslatot tesz a rendszer helyes működésének a helyreállítására
- legalább egy érzékelő, és egy kézi jelzésadó ellenőrzése
- elsődleges és másodlagos tápellátás ellenőrzése
- ellenőrzi, hogy a tűzjelző központ nem-e jelez hibát, hiányosságot
- a tűznaplóban rögzíti a karbantartás elvégzését
MIT TAKAR EGY ÉVES KARBANTARTÁS?
-
- az összes érzékelő, kézi jelzés adó ellenőrzése
- hang és fényjelzők ellenőrzése
- megfelelő átjelzés ellenőrzése
- szemrevételezi a vezetékek állapotát
- ellenőrzi a vezérlések megfelelő működését
- a tűznaplóban rögzíti a karbantartás eredményét, a karbantartott modulok számát